Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/digitalsys.pl/includes/menu.inc).

Nasze gadżety ochraniane są przez niewielkie komponenty, o których istnieniu nierzadko nie mamy bladego pojęcia

  • Posted on: 20 March 2023
  • By: addmean
Rezystory (m.in. warystor) to bardzo małe komponenty, których głównym zadaniem jest ochrona urządzeń przed wzrostem napięcia. Są one montowane w wielu rzeczach, z którymi mamy styczność codziennie.


sprzęt - migawka
Author: Arkadiusz Sikorski
Source: http://www.flickr.com
Pewnie duża część z nas nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu, chociaż pełnią tak ważną funkcję. Najpopularniejszym urządzeniem, w którym instaluje się warystory jest telewizor. Te drobne podzespoły charakteryzują się tym, że ich wartość oporu maleje równolegle ze wzrostem napięcia. Są one więc klasycznymi bezpiecznikami. Jeżeli napięcie płynące przez warystory jest nazbyt duże, przejmują one impuls elektryczny, co sprawia, iż nasze urządzenie najprawdopodobniej się wyłączy. Jest to świetna ochrona przed przepięciami, które w innym wypadku miałyby szansę uszkodzić nasze urządzenie. Jeżeli mamy ochotę nabyć warystory to nie będzie z tym żadnego problemu – wystarczy zaglądnąć do sieci, odpalić wyszukiwarkę i wpisać odpowiednie słowo kluczowe, a dostaniemy bardzo dużo rezultatów, które mogą nas zadowolić. W Necie funkcjonuje wiele sklepów sprzedających warystory.

sprzęt - zbliżenie
Author: wiktor jedrzejczak
Source: http://www.flickr.com
Telewizory nie są jedynymi przedmiotami, w których instaluje się te niewielkie podzespoły. Używa się ich także do ochrony linii telefonicznych i w liniach wysokiego napięcia.

Obecnie oceń kurs tester automatyczny ten tekst, który jest niesamowicie interesujący. Wykonaj to już w tym momencie! Przekonasz się, że naprawdę należy to zrobić!

W tym pierwszym wypadku ich rolą jest ochranianie telefonów, modemów oraz różnych gadżetów podłączonych do linii telefonicznej. Poza tym warystory odgrywają też rolę odgromników i używane są jako swoiste zabezpieczenie transformatorów. Aktualnie produkowane są najczęściej ze ściśniętych tlenków cynku i bizmutu, które kształtuje się w pastylkę. Bliźniaczym komponentem jest termistor, jednak w jego wypadku opór w bardzo dużej mierze jest uzależniony od temperatury. Wykorzystuje się je bardzo często w bateriach smartfonów, by je zabezpieczyć na przykład przed nazbyt prędkim ładowaniem.


Używamy na co dzień tak wiele urządzeń, iż prawie nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skomplikowane mogą one być. Jeśli więc nasze urządzenie, np. odbiornik telewizyjny, niespodziewanie się wyłączy, to możemy domyślać się, że zadziałał warystor, który ochronił je przed poważniejszymi konsekwencjami.