Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/digitalsys.pl/includes/menu.inc).

Na czym polega przetrzymywanie plików, w tak zwanej chmurze? W jaki sposób to wygląda oraz czy warto w taki sposób trzymać pliki?

  • Posted on: 20 March 2023
  • By: addmean
W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się sprytne rozwiązania technologiczne, jakie wpływają na lepsze życie każdego z nas. Szczególnie odnosi się to do funkcjonowania firm, dzięki czemu mogą one prezentować coraz lepsze usługi. Jednym z najbardziej znanych w ostatnich czasach zjawisk jest tak zwany cloud computing. To aplikacje, ale także infrastruktura it, są dostarczane w formie usługi internetowej przy zastosowaniu elastycznego modelu finansowego. Chmura ta dostarcza w związku z tym rozwiązań, dzięki którym firma posiada stałą możliwość dopasowywania technologii i narzędzi do obecnych potrzeb.


Pojęcie “chmury” to oczywiście metafora, jaka odnosi się do architektury proponowanych na tej zasadzie usług. Obliczenia nie zachodzą na komputerze użytkownika, są natomiast bez przerwy obsługiwane przez wiele serwerów, które znajdują się w serwerowni dostawcy usług, czyli providera. Także na nich zainstalowane jest oprogramowanie, a osoba korzystająca z usług widzi jedynie jego interfejs.

cloud commputing
Author: FutUndBeidl
Source: http://www.flickr.com
Na pakiet usług cloud computing, z jakich korzysta mogą się składać różnego rodzaju serwery oferowane przez pojedynczą lub różne firmy, najczęściej jednak utrzymujące kontakt ze sobą w jakimś stopniu. Trochę w większym stopniu “chmura” jest rozproszona jeśli chodzi o komputery użytkowników, na których nie są trzymane dane, ale przez jaki zagwarantowany jest do nich dostęp. Dlatego też jeżeli chcielibyśmy pokazać to graficznie, tego typu sposób połączeń, to rzeczywiście wyjdzie nam coś na kształt chmury. W ten sposób również można pokazać cały internet. Tego typu idea udostępniania programów jak również usług nie niczym nowym, ponieważ sięga tak naprawdę samych początków informatyzacji. W tamtym czasie wszelkie obliczenia przeprowadzane były na jednostkach centralnych.


Do zapisywania i odczytu danych służyły stacje robocze, czyli terminale pozbawione często jakiejkolwiek mocy obliczeniowej. Kilkadziesiąt lat później, gdy komputery zrobiły się powszechniejsze, to bardziej kwestie ekonomii i zorganizowania pracy skłoniły użytkowników i usługodawców do powrotu ku starszemu modelowi.

To zagadnienie jest dla Ciebie atrakcyjne? To zobacz także podobne witryny, zawierające równie wciągające dane na ten temat.

Obecnie pliki w chmurze są tak popularne, że używa ich coraz więcej przedsiębiorstw, a także osób prywatnych. Tak naprawdę trudno sobie to wyobrazić inaczej, a to tylko początek rozwoju przedstawionej tu technologii.